خرید و فروش خرمای صادراتی

معرفی

خرما مضافتی یکی از لذیذترین و خوش خوراک­ترین خرماهای دنیا است. در کشور ما بیش از 26 هزار هکتار نخلستان خرمای مضافتی وجود دارد. بدین ترتیب ایران به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خرما مضافتی تبدیل شده است. طعم فوق­ العاده، شهد مناسب و رطوبت فراوان خرمای مضافتی به مزاق اکثر مردم دنیا خوش می­ آید و همین صادرات این خرما را به حداکثر میزان خود رسانده است. بیشترین نوع مصرف این خرما به صورت رطب است به همین دلیل به آن، رطب مضافتی نیز می­ گویند.

جالب است بدانید هر نوع خرمایی در ایران و دنیا نام اختصاصی خود را دارد و نام اختصاصی این خرما، رطب است. بنابراین هر جا اسم رطب را بدون هیچ پسوند یا پیشوندی شنیدید، منظور خرمای مضافتی است. رطب مضافتی 14 تا 36 درصد رطوبت دارد بنابراین شرایط نگهداری خاصی برای رطب مضافتی مورد نیاز است. رطب مضافتی پس از برداشت در سردخانه نگهداری می­ شود تا دچار فساد نشده و برای مدت بیشتری قابل مصرف باشد. دمای 5 تا 5- درجه سانتی­گراد برای نگهداری این رطب مناسب است.

مرطوب بودن بیش از اندازه رطب مضافتی باعث شده که نتوان آن را در دسته خشکبار طبقه بندی کرد. اکثر انواع خرماها را می ­توان در دمای اتاق نگهداری کرد، اما رطب مضافتی اینطور نیست. بهتر است رطب مضافتی را همواره در یخچال نگهداری کنید و دو ساعت قبل از مصرف آن را از یخچال خارج کنید. برای تشخیص مرغوب بودن این میوه باید به میزان شیره و اندازه رطب توجه کنید. هر چقدر میزان شیره رطب مضافتی بیشتر باشد دلیلی بر کیفیت عالی این رطب است. البته باید حتما دقت کنید که شیره آن طبیعی باشد. اندازه مناسب برای یک رطب مرغوب 2.5 تا 4.5 سانتیمتر تخمین زده شده است. بدین ترتیب شما می­توانید با این دو مشخصه به راحتی بهترین نوع این میوه را خریداری کنید و از طعم و مزه آن لذت ببرید.

خاستگاه

خاستگاه اصلی خرمای مضافتی شهر بم در استان کرمان است. شهر بم با تولید 120 هزار تن رطب در سال، مرغوب­ترین رطب مضافتی دنیا را عرضه می ­کند. پیوند رطب و شهر بم به قدری ناگسستنی است که نام این رطب همواره با نام شهر بم ادغام شده و با نام رطب مضافتی بم در میان مردم شهرت پیدا کرده است. روستاهای جیرفت، نرماشیر، بروات، ریگان، کهنوج، حاجی­ آباد و سراوان هم رطب ­هایی با کیفیت نزدیک به رطب بم ارائه می­ کنند. اما کماکان هیچ رطبی به گرد پای رطب بم نمی­ رسد. جالب است بدانید که خرما مضافتی در حاجی ­آباد به صورت خارک و خوشه­ ای برداشت می ­شود و با دارا بودن طعم گس خاص خود، به خارک مضافتی مشهور است.

خواص و ویژگی ها

خرما مضافتی به شکل بیضی و دارای بافتی نرم و شیره ­دار است. پوست رطب مضافتی به رنگ مشکی، براق، صاف و نازک است. این پوست به راحتی از گوشت رطب جدا می ­شود. هر چه رنگ رطب مضافتی سیاه ­تر باشد، مردم تمایل بیشتری به خرید آن دارند اما رنگ رطب از ابتدا سیاه نیست. رطب ابتدا قرمز رنگ است و کم کم قهوه­ ای روشن و سپس قهوه ­ای تیره می شود. در نهایت به رنگ بنفش خیلی سیر و مشکی در می ­آید. هسته این خرما بر خلاف اکثر خرماهای دیگر مانند کبکاب، خاصویی و پیارم از گوشت جداست.

جالب است بدانید خرمای مضافتی مناطق جیرفت و سراوان نسبت به رطب بم ظاهر بورتری دارد و شما با این مشخصه می ­توانید رطب­ های شهرهای مختلف را از هم تشخیص دهید. یک ویژگی منحصر به فرد برای رطب مضافتی وفور پتاسیم در این رطب است. به همین دلیل است که این رطب برای درمان کمبود پتاسیم توصیه می­ شود. اغلب مردم ایران در ماه رمضان اقدام به خرید این خرما می­ کند، زیرا هر حبه آن می تواند توانایی انسان را در تحمل گرسنگی افزایش دهد. امروزه با افزایش ساعات کاری مردم کمتر می ­توانند زمانی را صرف نهار خوردن بکنند. در این شرایط با مصرف چند دانه از این خرما می ­توان انرژی بدن را برای ساعاتی طولانی تامین کرد.

 

رطوبت فراوان موجود در این خرما، این محصول را از دسته خشکبار به دسته مواد غذایی انتقال داده است. یکی از دلایل مهم مصرف این رطب در ماه رمضان، تاثیر آن بر رفع خستگی ناشی از روزه گرفتن است. تاثیر خرما مضافتی بر درمان بیخوابی و کم­ خوابی نیز به اثبات رسیده است.

همچنین پماد هسته خرما مضافتی علاوه بر درمان بیماری تورم پلک، به رشد مژه­ ها کمک می­ کند. در کنار این ها خرما مضافتی را اکسیر جوانی می­ دانند. دلیل این نام­گذاری تاثیر بی نظیر این خرما بر زیبایی پوست و مو است.

برای خرید جزیی به سایت 15kala.irمراجعه فرمایید