خرید و فروش پسته کله قوچی ایران

مشخصات پسته کله قوچی چیست؟

 

پسته کله قوچی چیست در ایران

مشخصات پسته کله قوچی چیست؟

درخصوص پسته نوشته‌های زیادی را در سایت آجیل و خشکبار فرهادبرندینگ منتشر کرده‌ایم. می‌توان گفت کامل‌ترین مرجع در خصوص خواص آجیل و خشکبار به طور عام و خواص پسته به طور خاص در سایت آجیل و خشکبار هفت مغز موجود است. انواع پسته و ویژگی‌های هرکدام را در مقاله انواع پسته؛ معرفی ارقام مختلف پسته ذکر کرده‌ایم. همچنین درمورد ویژگی‌های پسته در مقاله پسته چیست؟ به‌طور مفصل صحبت کرده‌ایم. در این نوشته قصد داریم که به این سوال که مشخصات پسته کله قوچی چیست؟ پاسخ دهیم.

برای اینکه به همه مقالات فرهادبرندینگ درمورد خواص و ویژگی‌های انواع پسته‌ها و سایر آجیل‌ها به‌صورت یکجا دسترسی داشته باشید می‌توانید به بخش اخبار و خواص آجیل‌ها مراجعه کنید.

و در ادامه به مشخصات پسته کله قوچی اشاره کرده و به این سوال پاسخ می‌دهیم که مشخصات پسته کله قوچی چیست؟

انواع پسته موجود در ایران چیست؟

همانطور که در ابتدای این نوشته گفته‌شد، پیش از این انواع پسته در ایران را بررسی کرده‌ایم، ولی در این‌جا برای خواننده‌ای که مطالب پیشین را دنبال نکرده است به آن اشاره کوتاهی شده است. حدود ۶۰ تا ۷۰ گونه مختلف درخت پسته ماده در ایران است. برای شناسایی انواع آن‎ها نیز دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد. در این دسته‌بندی‌ها پسته از نظر شکل ظاهری به دو دسته پسته فندقی و پسته بادامی، از نظر زمان گل‌دهی به سه دسته پسته زودگل، پسته متوسط گل و پسته دیرگل و از نظر زمان رسیدن میوه به پنج نوع پسته خیلی زودرس، پسته زودرس، پسته متوسط رس، پسته دیررس و پسته خیلی دیررس تقسیم‌بندی می‌شود. پسته کله قوچی در دسته پسته‌های فندقی قرار دارد. شکل آن گرد و مانند فندق است و اندازه آن درشت می‌باشد.

مشخصات پسته کله قوچی صادراتی ایران
پسته کله قوچی یکی از مشهورترن انواع پسته‌های ایران می‌باشد

مشخصات پسته کله قوچی چیست؟

پسته کله قوچی یکی از مشهور ترن انواع پسته‌های ایران است. مغز درشت فندقی شکل و ثمر دهی خوب آن سبب گسترش و محبوبیت پسته کله قوچی شده است اگرچه پسته کله قوچی جزو ارقام زودگل است اما از ارقام زودرس نیست؛ و در ردیف ارقام دیررس قرار می‌گیرد. گل‌دهی به‌طور متوسط از ۷ فروردین آغاز و در ۱۲ فروردین پایان می‌یابد. پون پسته کله قوچی جزو ارقام زودگل است، بیش‌تر در معرض خطر سرمای بهاره قرار دارد.  زمان برداشت پسته کله قوچی نیز دهه دوم شهریور ماه می‌باشد. برخلاف پسته فندقی اندازه انواع پسته کله قوچی بزرگ‌تر است.  انواع پسته کله قوچی در سایزهای ۲۰ تا ۲۶ انس یافت می‌شود لازم به ذکر است که انس ۲۰ـ۱۸ این پسته نیز در مقادیر کم وجود دارد. برای اینکه با مفهوم انس پسته آشنا شوید مقاله پسته چیست؟ را بخوانید.

نام دیگر پسته کله قوچی پسته حاج شریفی می‌باشدکه انتخاب این نام به تاریخچه پسته کله قوچی برمی‌گردد. این پسته برای اولین بار توسط حاج علی شریفی در روستای دهنو رفسنجان شناسایی و انتخاب شد. مناطق عمده کشت پسته کله قوچی استان کرمان است، ولی در سایر استان‌های کشور نیز به صورت پراکنده پرورش داده می‌شود.

خرید و فروش پسته کله قوچی ایران

پسته کله قوچی صادراتی یکی از انواع پسته های ایرانی است که گرد و درشت بوده و به طور عمده در منطقه رفسنجان از توابع استان کرمان کشت شده و بخشی از آن به بازار کشور های دیگر نیز صادر می شود در این زمینه شرکت پخش به صورت عمده اقدام به توزیع این کالا نموده و اقسام مختلف این پسته اعم از پسته شور یا خام را طبق تقاضای مشتری آماده ساخته و روانه بازار های فروش می کند.

15kala.ir