خرید و فروش انواع خرما زاهدی ( خرما قصب ) ایران

خرما زاهدی پشتکوه

خرما زاهدی یا خرما قصب یکی دیگر از انواع خرما های پر مصرف و محبوب بازار داخل و صادرات ایران می باشد.
جنس و ویژگی  آن باعث شده تا خرمای زاهدی در طبقه خرماهای خشک قرار گیرد.
حتی در برخی موارد آن را با نام خرما خشک زاهدی هم معرفی می کنند.
خرمای خشک زاهدی در بیشتر استان های خرماخیز ایران از جمله بوشهر، جنوب فارس، خوزستان و سیستان و بلوچستان کشت می شود.
کیفیت خرما زاهدی در هر منطقه از این استان ها متفاوات می باشد. بنابراین قیمت خرما زاهدی هر منطقه می تواند متفاوت باشد.

صادرات خرما زاهدی

انواع خرما زاهدی ( خرما قصب ) ایران

همانطور که در بالا اشاره شد در استان های مختلف ایران خرما قصب کاشت و برداشت می شود. اما مرغوب ترین خرمای زاهدی ایران عبارتند از:

خرما خشک صقب

زمان کاشت و برداشت خرما قصب

نخل خرما قصب همانند سایر نخل ها تقریبا در مرداد کاشته شده و فروردین ماه زمان گرده افشانی یا به اصطلاح محلی زمان بو دادن آن فرا می رسد. پس از آن، از شهریور تا پایان مهر ماه زمان برداشت رطب و خرما قصب آغاز می شود.
میوه نخل زاهدی در حالت خارک زرد رنگ می باشد. با گذشت زمان و با گرمی هوا حالت رطبی میوه رسیده و به زرد مایل به قهوه ای یا قهوه ای روشن تغییر رنگ می دهد.
پبعد از حالت رطبی، مرحله نهایی به نام خرما فرا می رسد. به دنبال این تغییرات، متناسب با هر منطقه، رنگ خرما زاهدی به قهوه‌ای متمایل به قرمز تا زرد کمرنگ تبدیل می شود.
خرما خشک قصب همانند خرما پیارم از ارقام دیر رس می باشد. شکل خرمای قصب بیضی شکل می باشد. طول این خرما ۲ الی ۳٫۵ و قطر آن ۲ سانتی متر می باشد.
رنگ طلایی درخشان، پوست براق و زیبا، طعم خوش و شیرینی ملایم از دیگر ویژگی های خرما خشک قصب می باشد.
خرمای زاهدی درجه یک به دلیل مرغوبیت، قیمت مناسب و شرایط انبارداری و نگهداری ساده از ارقام خرماهای پرطرفدار بازار داخل و صادرات می باشد. همچنین قند بالای خرما قصب باعث شده تا در مصارف صنعت از جمله تولید الکل و سرکه و لواشک هم از آن زیاد استفاده شود.

بهتری خرما زاهدی

خواص و ارزش غذایی خرما زاهدی

در ۱۰۰ گرم از خرما قصب حدودا ۱۴ گرم ویتامین C و ۳۰ گرم قند و ۱۲۵ گرم کالری و ۱٫۲ گرم پروتئین و همچنین ویتامین‌های B1 ،B2 و مواد معدنی آهن، کلسیم، منگنز و پتاسیم وجود دارد. فیبر موجود در خرما قصب باعث تقویت سیستم گوارش می شود.
خرما خشک قصب جایگزین مناسبی برای قند یا شکر خواهد بود. خرما دارای طبعی گرم بوده و برای افرادی با طبعی سرد بسیار مناسب میباشد. این میوه باعث جذب آنتی اکسیدان‌ها شده وخاصیتی ضد سرطانی دارد.

خرید خرما زاهدی | فروش خرما زاهدی

با نزدیک شدن فصل برداشت خرما زاهدی در اواسط شهریور ماه، خرید و فروش خرمای زاهدی آغاز می شود. بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی با عقد قرارداد و ارسال سبد یا کارتن به کشاورز جهت جمع آوری محصول، با قیمت بسیار عالی اقدام به پیش خرید خرما زاهدی می کنند.
بسیاری دیگر منتظر می مانند تا کشاورز بار را از نخلستان ها جمع آوری کنند. بنابراین بعد از آن که خرما توسط کشاورز سورت باغی شد، اقدام به خرید خرمای زاهدی می کنند که در این صورت خریدار قطعا قیمت بیشتری را نسبت به حالت پیش خرید می پردازد.
پس از آن که محصول از نخلستان ها جمع آوری و به سردخانه و انبارهای خریداران انتقال یافت، سپس محصول در مرحله سورتینگ و پولیش قرار گرفته و در انواع بسته بندی و با برند های مختلف عرضه می شود.
بعد از آن دیگر شرکت های بسته بندی خرمای زاهدی یا خرمای قصب، مخصوصا شرکت های پخش اقدام به خرید محصول کرده و آن را در فروشگاه ها عرضه کرده تا به دست مصرف کننده برسد.

خرما زاهدی فراشبند

قیمت خرما زاهدی

همان طور که در بالا اشاره شد قیمت خرما زاهدی در هر یک از مراحل بالا متفاوت می باشد. چرا که هر یک از مراحل بالا شامل هزینه بوده و باعث ارزش افزوده برای محصول می شود. البته این فرایند در تمامی کالاها مخصوصا محصولات باغی ثابت است. علاوه بر اینکه قیمت خرمای زاهدی یا خرما قصب در بازار تابع عرضه و تقاضا می باشد اما فاکتور هایی وجود دارد که باید هنگام خرید خرما زاهدی به آن توجه کرد. این موارد عبارتند از:

  • خرما زاهدی همانند دیگر خرماها هر چه کیفیت آن بیشتر باشد قیمت آن بیشتر می شود.
  • سایز و اندازه محصول می تواند بر قیمت خرمای قصب تاثیر گذار باشد.
  • هرچه محصول گوشتی تر باشد یا به عبارتی دیگر آجیلی یا خیلی خشک نباشد، قطعا قیمت آن متفاوت خواهد بود.
  • خرمای قصب هر چه طلایی رنگ تر و یکدست تر باشد، قیمت آن تغییر خواهد کرد.
  • نوع منطقه و بسته بندی خرمای زاهدی نیز بر قیمت تمام شده محصول تاثیر گذار است.
خرمای زاهدی انباری و سردخانه ای

توجه این نکته بسیار ضروری است، برخی خرما را در انبار و برخی دیگر در سردخانه نگهداری می کنند. هنگام خرید و فروش خرما زاهدی به اینکه محصول در کجا نگهداری شده توجه شود چرا که در کیفیت و قیمت خرما قصب تاثیر گذار است.

ردیف نام محصول تعداد وزن قیمت/تومان
۱ خرما زاهدی – دشتستان ۱*۱ ۱۰ کیلوگرمی ۱۰٫۰۰۰ الی ۱۲٫۰۰۰
۲ خرما زاهدی – پشتکوه ۱*۱ ۱۰ کیلوگرمی ۱۲٫۰۰۰ الی ۱۶٫۰۰۰
۳ خرما زاهدی – خشت ۱*۱ ۱۰ کیلوگرمی ۱۰٫۰۰۰ الی ۱۴٫۰۰۰
۴ خرما زاهدی – فراشبند ۱*۱ ۱۰ کیلوگرمی ۱۰٫۰۰۰ الی ۱۵٫۰۰۰
۵ خرما زاهدی – قیر و کارزین ۱*۱ ۱۰ کیلوگرمی ۱۰٫۰۰۰ الی ۱۳٫۰۰۰

خرما زاهدی صادراتی

آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان میدهد در سال ۱۳۹۶ بیش از سه میلیون دلار خرما زاهدی صادرات شده است.
خرما قصب درجه یک ایران همواره از جمله خرماهای پر صادرات ایران می باشد.
قیمت مناسب خرما قصب و همچنین حمل و نگهداری راحت و تاریخ انقضاء بالا خرما زاهدی باعث شده بسیاری از کشورها درخواست خرید خرمای زاهدی صادراتی را داشته باشند.

صادرات خرما زاهدی ایران به کدام کشورها صورت گرفته است؟

از جمله کشور های خریدار خرما زاهدی ایران عبارتند از:
پاکستان، هند، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، روسیه، عمان، قطر، یوگسلاوی، آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، استرالیا، اسلواکی، آفریقای جنوبی، آلمان، انگلستان، اوکراین، تاجیکستان، چین، رومانی، ژاپن، سنگاپور، سوئد، قرقیزستان، قزاقستان، کانادا، کویت، لبنان، لهستان، مجارستان، نیوزیلند، هلند و قزاقستان.

خرما خشک زاهدی

انواع بسته بندی خرمای زاهدی

پس از آن که خرمای زاهدی درجه یک از محصول ضایعاتی، کرم خورده و بلبل خورده  جدا شد، مرحله تمیز کردن و بسته بندی خرما زاهدی فرا می رسد.

بعد از فرایند سورتینگ، محصول پولیش خورده تا گرد و خاک باغی آن از بین رفته و براق شود. سپس خرما متناسب با سفارش در کارتن های ۵ الی ۱۰ و بسته های ۲ کیلوگرمی طرح خانواده و حتی در بسته بندی های کوچک ۱۲ عددی ۴۰۰ و ۵۰۰ گرمی پکینگ می شود.
مثل همه خرماها می بایست برای صادرات خرما قصب، گواهی انطباق استاندارد اخذ کرد. دیگر مدارک که برای صادرات به کشور مقصد لازم است گواهی بهداشتی می باشد.

برای خرید جزیی به سایت 15kala.ir مراجعه فرمایید